Nové centrum Prahy 6 postaví konsorcium tří developerů
Praha, 4. 11. 2021
Na Vítězném náměstí v blízkosti areálu VŠCHT A ČVUT vznikne nový multifunkční projekt s výraznou rezidenční funkcí, který doplní obchodní a administrativní plochy včetně vysokoškolských budov.
Součástí budou komunikace pro pěší i veřejný prostor mezi ulicemi Evropskou a Jugoslávských partyzánů s návazností na kampusové bulváry. Zástavba bude respektovat kongeniální urbanistickou koncepci Dejvic vytvořenou Antonínem Englem ve 20. letech minulého století. Půjde tak o finální fázi urbanizace centra této městské části a architektonickou tečku po téměř 100 letech jejího vývoje.
Předseda představenstva Sekyra Group Luděk Sekyra k tomu dodává:
„V Dejvicích uplatníme naše zkušenosti z výstavby nových městských čtvrtí a stěžejních městotvorných projektů. Věřím, že celý projekt organicky skloubíme jak s kampusem technických vysokých škol, tak s komunikačním uzlem a architekturou Vítězného náměstí. Jsem přesvědčen, že společně s našimi partnery vytvoříme inovativní a přitažlivé centrum Prahy 6, které bude lákat nejen ty, kdo zde žijí, studují a pracují, ale všechny Pražany.“
Sekyra Group plánovala zastavět 4. kvadrant Vítězného náměstí už na začátku nového tisíciletí, pozemek od VŠCHT se nyní podařilo získat v konsorciu Sekyra Group, Penta Real Estate a Kaprain za více než miliardu Kč.
Urbanistické a dopravní řešení Vítězného náměstí bude vycházet ze soutěže organizované v roce 2018 Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
„Celý projekt musí ještě projít mezinárodní architektonickou soutěží, aby splňoval městotvorné, estetické a environmentální nároky. Samozřejmostí je intenzivní spolupráce s Prahou i s veřejností,“ podotýká výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.
O společnosti:
Společnost Sekyra Group působí na českém realitním trhu více než dvacet pět let a v současné době rozvíjí projekty o celkové rozloze přesahující 1 mil. m². Projekty s jejím podpisem mají vždy dlouhodobou vizi a koncentrují se na velká rozvojová území. Firma stojí rovněž za řadou reprezentativních pražských budov. Vybudovala například sídla pro společnosti jako Česká spořitelna, Nestlé, T‑Mobile či Skanska. Postavila mimo jiné Národní technickou knihovnu (ocenění Stavba roku 2009). Rovněž postavila či zrekonstruovala okolo 7 000 bytů. Je také jedním ze zakládajících partnerů neziskové organizace Česká rada pro šetrné budovy (Czech Green Building Council).
Společnost v září tohoto roku zahájila výstavbu na pražském Rohanském ostrově. Na nejrozsáhlejších dosud nevyužívaných pozemcích v sousedství historického jádra Prahy vybuduje 380 tisíc m2 převážně bytových, ale i administrativních a obchodních ploch. Bydlet nebo pracovat by zde v budoucnu mělo asi 11 tisíc lidí. Vznikne moderní čtvrť včetně kilometrové pobřežní promenády určené pro odpočinek a sport, na niž naváže velkoryse koncipovaný park. V budoucnu promenádu propojí lávky s volnočasovým ostrovem.
Kromě projektu Rohan City je další strategickou investicí společnosti nová čtvrť Smíchov City, která vyrůstá na jednom z nejatraktivnějších pražských brownfieldů. Transformací nádražních pozemků zde vznikne téměř 400 000 m2 bytových, administrativních, obchodních či veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru, který bude těžištěm celého projektu. Nebude chybět ani škola nebo rozsáhlé plochy zeleně. Předpokládá se, že po dokončení projektu, tedy za 12 let, zde bude pracovat či bydlet 12 000 lidí. Jde o jeden ze symbolů proměny města ve 21. století. Celková investice dosáhne 20 miliard Kč.
Mezi velké rozvojové projekty společnosti patří také Žižkov City. Na pozemcích bývalého nákladového nádraží vznikne rezidenční čtvrť, která nabídne až tři tisíce bytů. Ve spolupráci s Prahou bude revitalizována historická nádražní budova, která bude mít převážně veřejnou funkci. Její součástí by měl být i Národní filmový archiv. Společnost klade primárně důraz na veřejný prostor, participativní plánování a klimaticky šetrné budovy.